НовиниСветовен футбол

Брайтън шокира шампиона с обрат, Челси си върна на Лестър

За първи път в своята история Брайтън победи шампиона Манчестър Сити във Висшата лига – 3:2. „Гражданите“ записа антирекорд по притежание на топката в ерата на Пеп Гуардиола – едва 37%.

Финалистът в Шампионска лига поведе още във втората минута чрез Илкай Гюндоган, но пък едва 9 минути и 3 секунди след началния съдийски сигнал Жоао Консело напусна терена с червен картон. Все пак преди почивката Фил Фоудън удвои с 15-ия си гол за сезона във всички надпревари, като сред играчите под 21 години в топ 5 на първенствата в Европа единствено звездата на Борусия (Дортмунд) Ерлинг Холанд има повече – 39.

През втората част Брайтън не само се върна в мача, но и го спечели след попадения на Леандро Тросард, Адам Уебсър и Дан Бърн, който трябваше да чака за  първия си гол в английския елит цели 69 срещи.

Същевременно другият финалист в Шампионска лига – Челси спечели битката за третото място във Висшата ли след 2:1 над Лестър и взе частичен реванш за загубения финал за ФА Къп. Лондончани изпревариха с точка съперника кръг преди края с попадения на Антонио Рюдигер и Жоржиньо от дузпа. В последствие обаче Келеши Иеначо намали, а съотборникът му Марк Олбрайтън записа своя двубой №200 за „лисиците“ в английския шампионат и се нареди до останалите трима с такова постижение – Джейми Варди, Каспер Шмайхел и Мъзи Изет.

Манчестър Юнайтед, втори в подреждането, пък стигна само до 1:1 с Фулъм. Едисон Кавани се разписа и стана третият играч на клуба, преминал границата от 10 гола в това първенство на възраст над 33 години, след Теди Шерингам и Златан Ибрахимович. .

Юнайтед допусна цели 28 гола при домакинствата си във Висшата лига през сезона. Това е най-слабият показател на „дяволите“ от 1962/63.

Саутхемптън пък отстъпи на Лийдс с 0:2 в друг двубой от 37-ия кръг на Висшата лига.