НовиниСветовен футбол

Челси е новият крал на Европа

За втори път след 2012 г. Челси триумфира в Шампионска лига. „Сините“ надделяха над Манчестър Сити с 1:0 на „Ещадио до Драгао“ в Порто пред малко повече от 14 хиляди зрители. Лондончани спазиха традицията и за трети пореден сезон дебютантът във финала, в случая Сити, остава със сребърните медали.

Мениджърът на шампионите Томас Тухел пък записа трета поредна победа над колегата си Пеп Гуардиола в тази футболна пролет след 1:0 за ФА къп и 2:1 във Висшата лига.

Единственото попадение отбеляза 21-годишният германец Каи Хавертц. В 42-ата минута халфът бе изведен от Мейсън Маунт сам срещу вратаря Едерсон и вкара най-важния гол в кариерата си и негов дебютен в турнира. Преди това две отлични възможности се откриха пред Тимо Вернер, а с контузия напусна Тиаго Силва, един от най-опитните в състава на „сините“.

Челси
Източник: Facebook

В 59-ата минута заради травма Сити остана без един от големите си лидери и капитан Кевин Де Бройне, който излезе от терена със сълзи на очи. В последния четвърт час последни изяви с екипа на „гражданите“ записа Серхио Агуеро. Голмайстор номер 1 в клубната история си тръгва от клуба без така мечтаната европейска титла.

Кристиян Пулишич бе най-близо до втори гол за Челси, а в самия край на седемминутното продължение Риад Марез пропусна великолепна възможност да изравни, като ударът му мина на сантиметри от сглобката на вратата.

Така Томас Тухел влезе в елитната компания на треньорите, печелили най-значимата купа в клубния футбол. Германецът бе на финала и през миналия сезон, но начело на ПСЖ и тогава загуби с 0:1 срещу Байерн (Мюнхен). Пеп Гуардиола пък си остава с двата триумфа от периода му в Барселона и не можа да изравни постижението на Карло Анчелоти и Зинедин Зидан от три отличия в Шампионска лига.

Подобно на финала в Лига Европа между Виляреал и Манчестър Юнайтед, и в този сблъсък съперниците отправиха едва три удара в очертанията на вратата за 90 минути, като само един от тях бе на сметката на Манчестър Сити.