БГ Футбол

ЦСКА триумфира с Купата на България

Отборът на ЦСКА спечели Купата на България след успех във финала над Арда (Кърджали) с 1:0. Единственото попадение в срещата реализира Бисмарк Чарлс в 85-та минута и така „червените“ ликуваха с 21-ва купа в историята си. Това е първи трофей за „армейците“ от 5 години насам, както и първо отличие за наставника на ЦСКА Любослав Пенев.

Срещата на Националния стадион „Васил Левски” бе изключително оспорвана, след като двата тима подходиха много предпазливо и съответно нямаше много положения пред двете врати. ЦКСА обаче дочака своя момент и така си гарантира със сигурност участие в турнира Лига на Конференциите, докато Арда Кърджали ще трябва да се пребори за четвъртото място в Първа лига, за да може да играе бараж със за участие в Европа.

За треньора на Арда (Кърджали) Николай Киров пък това беше втори пореден загубен финал в надпреварата след поражението начело на Ботев (Пловдив) от градския съперник Локомотив през 2019 г.

След нулево първо полувреме, в което ситуации и пред двамата вратари липсваха, „червените“ започнаха втората част на високи обороти, а в 48-ата Жорди Кайседо имаше добър шанс да реализира гол. Еквадорецът получи подаване отдясно на Амос Юга и понечи да засече топката, но се размина с нея, а ЦСКА пък се размина със завършващ удар в тази ситуация.

В 58-ата минута Густаво Бусато изрита аматьорски топката, а Иван Тилев овладя и премина край Юрген Матей, но нидерландецът сложи тялото си пред Тиелв, който падна и логично получи жълт картон. При фаула зад топката застана Спас Делев, който отправи силен удар към вратата на бившия си отбор, но той беше и неточен – аут.

В 65-ата минута кърджалийци можеха да накажат много груба грешка на Тибо Вион. Французинът сбърка да изнесе топката пред своето наказателно поле, а Иван Тилев изведе Емил Мартинов, който се озова сам срещу вратаря Бусато. Бразилският страж излезе, за да скъси ъгъла си, което му помогна да отрази удара.

Ключов момент дойде в 61-ата минута, когато Любослав Пенев направи двойна смяна. От терена излязоха Жорди Кайседо и Джером Синклеър, а на тяхно място се появиха Бисмарк Чарлс и Георги Йомов.

Така се стигна до 85-та минута, когато точно резервата Бисмарк Чарлс вкара скъпоценния гол за ЦСКА. Амос Юга го изеде със страхотен зад защитата, а Бисмарк овладя на гърди, елиминирайки Алекс Петков, след което прати неспасяемо топката в горния ляв ъгъл на Иван Караджов, за да донесе 21-ва Купа в историята на ЦСКА.