БГ Футбол

Лудогорец е шампион на България за 10-ти пореден път

Отборът на Лудогорец стана шампион на България за 10-ти пореден сезон. Това стана факт, след като разградчани надиграха Берое с 3:1 като домакин в първия си мач от плейофната фаза на Първа лига и така 4 кръга преди края на шампионата са недостижими на върха в класирането с 14 точки аванс пред втория Локомотив (Пловдив). С десетата си титла Лудогорец подобри постижението на ЦСКА от девет поредни трофея в периода 1954 – 1962 г.

Двубоят между Лудогорец и Берое ще бъде запомнен и с първия признат гол в българския футбол след намесата на системата ВАР. В 29-ата минута Кирил Десподов получи топката на ръба на засадата, преодоля вратаря Ганев и прати топката в мрежата. Първоначално асистент-съдията вдигна засада, но след проверка със системата за видеоарбитраж главният арбитър Драгомир Драганов призна- 1:0.

По-малко от 10 минути по-късно обаче системата ВАР се намеси отново, този път в ущърб на Лудогорец, след като топката срещна ръката на Оливие Вердон в наказателното поле на домакините. Първоначално ситуацията беше подмината от Драганов, но неговия помощник в стаята за видеоповторенията Георги Кабаков го посъветва да преразгледа ситуацията и след проверка на монитора край тъчлинията главният съдия отсъди 11-метров наказателен удар. Зад топката застана Гаюс Макута и не сбърка, за да изравни резултата – 1:1.

През второто полувреме двата тима намалиха оборотите и ситуации пред двете врати в началото на втората част липсваха. Въпреки това, Лудогорец дочака своя момент в 79-та минута, когато Жордан Икоко намери в наказателното поле Доминик Янков. Младокът успя да задържи топката и с техничен удар изведе разградчани отново напред в резултата.

Победата за „орлите“ беше подпечатана от Клаудиу Кешерю само 4 минути по-късно, когато Десподов бе изведен сам срещу вратаря, но реши да сервира топката на румънеца, който завърши в мрежата на Ганев за 3:1.