БГ Футбол

Загорчич vs Киров

Славия или Арда ще бъде първият финалист за купата на България? Този турнир е очарователен с това, че на практика няма фаворити и всичко може да се случи. А това важи в пълна степен за този сблъсък, тъй като първият дуел в Кърджали завърши без отбелязани голове и развръзката бе оставена за реванша в столицата.

Изключително любопитен е треньорският сблъсък между Златомир Загорчич и Николай Киров. Наставниците и на двата отбора вече са печелили купата на България.

Загорчич ще направи своя повторен дебют начело на Славия, след като замени Александър Тарханов. Бившият ни национал работеше на стадиона в квартал „Овча купел“ до септември миналата година, когато по собствено желание си тръгна след неубедителен старт в първенството от едно равенство и три поражения и отпадането от албанския Кукеши в квалификациите на Лига Европа.

Сръбският специалист, който има и български паспорт, обаче е сред най-успешните наставници в историята на „белите“. 49-годишният Загорчич ликува със Славия в купата на България в паметен финал срещу Левски през 2018 г., спечелен драматично след дузпи. А през миналия сезон изведе най-стария столичен тим до бронзовите медали в шампионата.

В първенството ситуацията не е розова за „белите“, но Заги е показал, че може да измъква отбора си, дори когато е опрян до стената. През 2017 г. той прие (не)възможна мисия и се превърна в спасител на Славия, като запази мястото на отбора в елита след три победи и едно равенство в заключителната фаза.  Дуелът с Арда ще бъде №115 за Загорчич начело на Славия.

Николай Киров пък записа със „златни букви“ името си в историята на Ботев (Пловдив), след като сложи край на 36-годишно чакане за трофей. Той триумфира с „жълто-черните“ с купата през 2017 г. след 2:1 на финала срещу Лудогорец, а след това се пребори и за Суперкупата отново срещу състава от Разград след изпълнение на дузпи. Киров има още един финал за купата с Ботев през 2019 г., но тогава го загуби от вечния съперник Локомотив с 0:1 и пътищата му с клуба се разделиха. Вече година е начело на Арда, като отборът от Кърджали прави отличен сезон и е на четвърто място в класирането на Първа лига.

Досега в съперничеството им като треньори Киров има 3 успеха, Загорчич – един, а равенствата са две.