Световен футбол

Евертън спря лоша серия срещу Арсенал

Синята част на Ливърпул празнува. Евертън си тръгна като победител от стадиона на Арсенал за първи път от 1996 г. насам. Успехът с 1:0 на „карамелите“ прекъсна негативната серия, наброяваща 24 поредни двубоя без победа на тази арена. Нещо повече – Евертън би именития си съперник за втори път през сезона, след като през декември спечели с 2:1 на „Гудисън Парк“. А подобно нещо не се бе случвало от далечната кампания 1985/86.

За поражението на лондончани главна вина носи техният вратар Бернд Лено. В 76-ата минута германецът направи непростима грешка и след удар на Ричарлисон топката мина между краката му и влезе в мрежата.

Така Евертън, който нямаше победа в последните пет кръга, се доближи на три точки до топ 4 и реално може да атакува местата, даващи право на участие в Шампионска лига, защото петият и четвъртият в подреждането, съответно Уест Хем и Челси, излизат в директен сблъсък в събота.

„Карамелите“ са особено опасен опонент като гост, като до момента вече спечелиха цели 10 визити във Висшата лига през сезона и по този показател ги превъзхожда единствено лидерът Манчестър Сити.

Арсенал пък няма с какво да се гордее след мач №200 срещу Евертън. „Артилеристите“ загубиха за седми път на „Емиратс“ в първенството този сезон и изравниха антирекорда си от 1992/93. В цели осем домакинства пък съставът на Микел Артета не може дори да отбележи гол. Междувременно над 1000 привърженици на лондончани протестираха пред стадиона, демонстрирайки своя гняв към собственика Стан Крьонке, който включи тима в новосъздадената Суперлига, разпаднала се по-малко от 24 часа след обявяването си.