Световен футбол

Първи финал за Манчестър Сити в Шампионска лига

Манчестър Сити го направи! „Гражданите“ постигнаха най-големия успех в своята история, достигайки до дебютен финал в Шампионска лига. Съставът на Пеп Гуардиола елиминира на полуфиналите миналогодишния финалист Пари Сен Жермен с общ резултат 4:1. След успеха с 2:1 във френската столица преди седмица, лидерът във Висшата лига записа втора победа – този път с 2:0 на своя „Етихад“. Тя дойде напълно заслужено, след като гостите не можаха да отправят нито един удар в очертанията на вратата за 90 минути, най-вече заради отсъствието на контузената звезда Килиън Мбапе, като само капитанът Маркиньос успя да уцели гредата преди почивката.

Големият герой се казва Риад Марез. 30-годишният алжирец вкара и двете попадения, по едно във всяко едно от полувремената. В 11-ата минута той се разписа отблизо от малък ъгъл, като атаката стартира с дълъг пас на вратаря Едерсон, а в 63-ата завърши чудесна контраатака, преминала през Кевин Де Бройне и Фил Фодън. Марез наказа ПСЖ и в първия сблъсък, както и Борусия (Дортмунд) на четвъртфиналите. А френският тим завърши в намален състав след червен картон на Анхел Ди Мария в 69-ата минута за удар без топка срещу празнуващия 36-ия си рожден ден Фернандиньо. Аржентинецът излезе на терена с екипа на ПСЖ за 259-и път и вече е в топ 10 по брой мачове във вечната ранглиста на парижани.

Мениджърът Пеп Гуардиола, който има два триумфа от периода си в Барселона, трябваше да чака 10 години за нов финал в най-силната клубна надпревара, но не е рекордьор по този показател, защото на Луис ван Гаал и на Юп Хайнкес им се наложи да проявят търпение в продължение на 14 години. Освен това Пеп победи колегата си Маурисио Почетино за 12-и път от същия брой срещи.

А Сити стана първият английски тим с 11 победи в Европа в рамките на един сезон, както и със седем поредни успеха в една кампания. Те са и деветият представител на родината на футбола, който ще спори за трофея в КЕШ/Шампионска лига и 42-и различен финалист в историята на тази надпревара. Откакто бе въведен настоящият формат на Шампионска лига през 2003/04, само още три отбора успяха да постигнат 11 успеха от 12 двубоя в една кампания – Реал (Мадрид) (2013/14), Барселона (2014/15) и Байерн (Мюнхен) (2019/20). И в трите случая досега въпросните състави в последствие грабнаха така жадуваната „купа с големите уши“.

На финала в Истанбул на 29 май Манчестър Сити, който се класира на първи европейски финал от 51 години след този за КНК, ще се изправи срещу Челси или Реал (Мадрид). Реваншът от полуфиналите между тях е в сряда (5 май) в Лондон, а преди седмица съперниците направиха 1:1 на „Алфредо Ди Стефано“ в испанската столица.