Световен футбол

Съдия гони Холанд за автограф

Късна драма доближи Манчестър Сити до полуфиналите в Шампионска лига. В първия четвъртфинал звездите на Пеп Гуардиола надиграха Борусия (Дортмунд) с 2:1, a победата не дойде лесно. Голямата новина е, че Сити получи гол в турнира след седем поредни „сухи мрежи“ и общо 788 минути без попадение във вратата си.

На възраст от 20 години и 313 дни Фил Фодън сложи точка на спора в 90-ата минута, превръщайки се в третия най-млад англичанин, разписал се в Шампионска лига след Алан Смит и Тио Уолкът. Всичко започна от Кевин Де Бройне, който с хубав пас намери Илкай Гюндоган и Фодън вкара едно от най-ценните си попадения.

Само шест минути преди това капитанът на гостите Марко Ройс бе изравнил след асистенция на головата машина Ерлинг Холанд и по този начин стана голмайстор №1 в Шампионска лига в историята на Борусия след 18 точни удара. Това бе малка утеха за „жълто-черните“, за които несправедливо бе отменен гол на 17-годишния англичанин Джуд Белингам за спорно нарушение срещу вратаря Едерсон, при това без дори да се стигне до консултация с ВАР. В този момент Сити вече имаше преднина, благодарение на Кевин Де Бройне, който бе точен още в 19-ата минута. Голяма част от анализаторите се обединиха около мнението, че именно белгиецът е направил разликата в дуела.

„Жалко е, че допуснахме изравняване, но се случва – коментира капитанът Кевин Де Бройне. – 2:1 е коварен резултат, но има и реванш.“

Истински куриоз настъпи след края на срещата, когато футболистите се отправиха в тунела към съблекалните. Там един от асистентите на главния съдия Овидиу Хатеган от Румъния „заклещи“ Ерлинг Холанд и си взе автограф от една от най-младите звезди на световния футбол.

Преди реванша следващата сряда Манчестър Сити, който спечели 27 от последните си 28 двубоя във всички турнири, има домакинство на Лийдс във Висшата лига. „Гражданите“ уверено вървят към спечелване на титлата, тъй като имат преднина от 14 точки пред втория Манчестър Юнайтед. Борусия пък има гостуване на Щутгарт, като трите точки са повече от задължителни, защото съставът на Един Терзич изостава със седем пункта от тип 4 на Бундеслигата.