Световен футбол

Сити направи огромна крачка към финала

Пари Сен Жермен срещу Манчестър Сити бе определена като битката на богаташите в Шампионска лига, но също и дуел на мечтателите, защото въпреки мощните финансови ресурси в тези два клуба, досега винаги им се изплъзва най-важната титла – тази в Шампионска лига. Английският тим е една идея по-близо до изпълнението на тази мисия, след като спечели визитата си на ПСЖ с 2:1 в първи полуфинал в най-касовата надпревара.

Домакините поведоха още в 15-ата минута чрез своя капитан Маркиньос след изпълнение на корнер, но допуснаха обрат, въпреки наличието на суперзвездите Неймар и Килиън Мбапе. С попадението си бразилският бранител се нареди до Кристиано Роналдо и Антоан Гризман – единствените с голове на четвъртфиналите и на полуфиналите в един и същи сезон на Шампионска лига. През първото полувреме Манчестър Сити не показа нищо съществено, като само веднъж Фил Фоудън застраши вратата. Но пък втората част ситуацията бе различна и „гражданите“ демонстрираха значително по-добра игра, за да стигнат до така важната победа.

Авансът на ПСЖ се запази до 64-ата минута, когато Кевин де Бройне изравни с изключително класно изпълнение, при което обаче вратарят Кейлор Навас не се намеси по най-добрия начин. Седем минути по-късно белгиецът предостави изпълнението на фаул на своя съотборник Риад Марез, който е алжирец, но е израснал в предградията на Париж и „гражданите“ си подпечатаха успеха, след като Леандро Паредес не успя да парира удара при стената. Така Манчестър Сити затвърди отличното си представяне като гост, като „гражданите“ са в серия от 18 поредни успеха при визити във всички състезания, при това с впечатляващата голова разлика 46:9.

Домакините бяха принудени да играят с 10 човека близо 15 минути, след като Идриса Гай бе изгонен за опасна игра срещу Илкай Гюндоган. Сенегалецът видя червения цвят на картона за втори път в тази кампания на Шампионска лига, след като през ноември това се случи и срещу Лайпциг при поражението с 1:2 като гост.

Дуелът беше под №19 между треньорите Маурисио Почетино и Пеп Гуардиола. Наставникът на Манчестър Сити вече има 11 успеха, аржентинецът – 3, а равенствата са 5. Италианският халф на ПСЖ Марко Верати пък изигра 344-ия си мач за клуба и излезе на трета позиция във вечната ранглиста за най-много срещи с екипа на френския гранд, изравнявайки Сафет Сушич и Пол льо Гуен. Пред тях са единствено Силвен Арман (380 мача) и Жан-Марк Пилорже (435 двубоя).

Реваншът на „Етихад“ е във вторник следващата седмица. В другия полуфинал предстои реванш в Лондон между Челси и Реал (Мадрид) след 1:1 в първия двубой. Финалният сблъсък е в Истанбул на 29 май.