НовиниСветовен футбол

Гостите (почти) безапелационни в Лига Европа

Нито един отбор не можа да се възползва от домакинското си предимство и да вземе трите точки в първите четвъртфинални сблъсъци в Лига Европа. Най-голяма изненада поднесе абсолютният аутсайдер Славия (Прага). Лидерът в чешкото първенство стигна до драматично 1:1 срещу Арсенал в Лондон и дори отправи повече удари в очертанията на вратата от своя опонент. Нулевото равенство се запази чак до 86-ата минута, когато резервата Николас Пепе успокои почитателите на „артилеристите“, но в последните секунди Томас Холес изравни и съхрани интригата за реванша следващата седмица.

Съставът на Микел Артета няма победа вече близо месец и явно още не може да се съвземе след поражението с 0:3 от Ливърпул през изминалия уикенд, наложило шест промени в титулярния състав за двубоя със Славия, като дори голмайсторът Пиер-Емерик Обамеянг стартира на пейката, но после именно той асистира на Пепе.

Лига Европа е изключително важен турнир за Арсенал, който може да стигне до Шампионска лига единствено, ако го спечели, тъй като във Висшата лига изостава с 10 точки от топ 4. За последно лондончани бяха сред най-добрите в Европа през сезон 2016/17.

Другият английски представител – Манчестър Юнайтед ще има далеч по-спокоен реванш. „Червените дяволи“ направиха голяма крачка към втори пореден полуфинал в Лига Европа, след като спечелиха визитата си на намиращия се в криза тим на Гранада с 2:0. Маркъс Рашфорд отбеляза осмия си гол в евротурнирите този сезон, а в края Бруно Фернандеш бе точен от дузпа. За ответния мач на „Олд Трафорд“ обаче мениджърът Оле-Гунар Солскяер няма да разчита на халфа Скот Мактоминей, левия бек Люк Шоу и централния бранител Хари Магуайър заради получените картони в южна Испания.

Юнайтед има само едно поражение в последните си 17 срещи във всички състезания, но единствената реална възможност за трофей в тази кампания е в Лига Европа. Последната купа бе спечелена именно в този турнир преди четири години, като тогава на кормилото бе Жозе Моуриньо. Твърде вероятно е приказката на Гранада да приключи след седмица, но все пак скромният отбор  записа впечатляващо представяне в дебютния си сезон в Европа.

Евентуален следващ съперник на Юнайтед ще бъде Рома или Аякс. „Вълците“ направиха обрат на „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам за 2:1. Йеле Клаасен даде аванс на домакините, но след почивката Душан Тадич пропусна дузпа, а дебютиралият в Европа 21-годишен вратар на Аякс Киел Шерпен получи два гола, дело на Лоренцо Пелегрини и Роджър Ибанес. Любопитното е, че Рома нареди пет поредни победи в Лига Европа след загубата си от ЦСКА с 1:3 през декември.

В Загреб пък местният Динамо отстъпи на Виляреал с 0:1. Точен в края на първата част от дузпа бе звездата на гостите Жерар Морено. Това бе шеста поредна победа за испанския тим, който не е бил в такава серия от 2014 г. насам.