НовиниСветовен футболФутбол

Испано-английски финал в Лига Европа

Виляреал и Манчестър Юнайтед ще определят новия носител на трофея в Лига Европа. Испанският тим, воден от трикратния шампион в турнира Унай Емери, удържа нулево равенство като гост на Арсенал в реванша от полуфиналите и благодарение на успеха си с 2:1 преди седмица, заслужи място на европейски финал за първи път в своята история. Най-близо до гол бе звездата на Арсенал Пиер-Емерик Обамеянг, който уцели две греди. „Артилеристите“ се провалиха в мисията си и вече вървят призиви мениджърът Микел Артета да бъде уволнен. Причината – по всичко изглежда, че след 25 поредни сезона, в които лондончани неизменно участват в евротурнирите, през следващата кампания ще гледат битките по арените на Стария континент по телевизора, тъй като в подреждането на Висшата лига са чак на девета позиция четири кръга преди края. Унай Емери пък взе сладък реванш срещу Арсенал, откъдето бе уволнен през 2019 г. и е за рекорден пети път на финал в Лига Европа. Специалистът направи чудеса с Виляреал, който няма поражение вече 14 последователни двубоя в надпреварата.

Манчестър Юнайтед пък загуби с 2:3 визитата си на Рома, но реално интрига за класирането напред нямаше още преди началния сигнал на двубоя, заради разгромното 6:2 на „Олд Трафорд“ в първия дуел. Така „червените дяволи“ стигнаха до първия си финал под ръководството на мениджъра Оле Гунар Солскяер, който досега имаше четири загубени полуфинала в отделните турнири.

Иначе на „Олимпико“ Едисон Кавани вкара головете за гостите, като уругвайската звезда се разписа цели 16 пъти в последните си 15 двубоя в турнира и ще се опита да продължи серията си и във финала. Той откри резултата в края на първото полувреме, но с два бързи гол след почивката на Един Джеко и Брайън Кристанте „вълците“ обърнаха срещата. Така босненският нападател има вече 9 попадения в 11 двубоя срещу Юнайтед. Последва второ попадение на Кавани, а 7 минути преди края на редовното време 19-годишният полски нападател Никола Залевски шутира и Алекс Телес я отклони в собствената си врата. Така с 13-те попадения в двата двубоя този полуфинален дуел се превърна в най-резултатният за Купата на УЕФА/Лига Европа. Последният трофей на Манчестър Юнайтед бе спечелен точно в Лига Европа през 2017 г., когато начело на отбора беше Жозе Моуриньо.

В Англия определиха предстоящия финал като дербито на Диего Форлан, тъй като част от кариерата на славния нападател премина именно в тези два тима. Сблъсъкът между Виляреал и Манчестър Юнайтед за трофея в Лига Европа ще бъде на 26 май в полския град Гданск.