НовиниСветовен футболФутбол

Ливърпул превзе „Олд Трафорд“ след 7-годишно чакане

Цели шест гола си вкараха големите съперници в английския футбол Манчестър Юнайтед и Ливърпул. „Мърсисайдци“ ликуваха с 4:2 на „Олд Трафорд“ абсолютно заслужено, след като доминираха в продължение на 70 минути в дербито. Резултатът е изключително важен за състава на Юрген Клоп, който се доближи на четири точки от топ 4 в класирането на Висшата лига. Освен това Ливърпул си тръгна като победител от „Театъра на мечтите“ за първи път от седем години насам.

„Червените дяволи“, за които това бе пето поражение през сезона, първи стигнаха до гол, след като Бруно Фернандеш се разписа в 10-ата минута в своя мач №50 за отбора. До почивката обаче Диого Жота и Роберто Фирмино направиха обрат, а малко след подновяването на играта бразилецът отново прати топката във вратата на Дийн Хендерсън.

В 68-ата минута Маркъс Рашфорд намали с 50-ия си гол на „Олд Трафорд“, но за повече Юнайтед нямаше сили. Накрая в своя мач №200 за клуба Мохамед Салах фиксира крайното 4:2. За египетската звезда това бе 96-о попадение в английското първенство и така излезе на трета позиция във вечната ранглиста на голмайсторите във Висшата лига от Африка. Пред него вече са единствено Дидие Дрогба (104) и Емануел Адебайор (97). Освен това Салах се изравни с лидера при реализаторите за сезона в шампионата – Хари Кейн от Тотнъм. И двамата са на кота 21. Във всички състезания Салах вече има 124 попадения за „мърсисайдци“. В първите си 200 двубоя за клуба по-добре от него са се справяли само Роджър Хънт (133 гола) и Гордън Ходжсън (125 гола).

Преди сблъсъка пък стотици привърженици на домакините протестираха срещу собствениците на Манчестър Юнайтед. Между двете страни отдавна има търкания, но декларираното участие в нереализиралия се проект за Суперлигата, отприщи огромното недоволство. Именно подобна проява наложи отлагането на мача с Ливърпул на 2 май, когато първоначално трябваше да се състои.

Вече и спортно-технически нещата при Юнайтед не стоят добре, като съставът на Оле Гунар Солскяер допусна второ поредно домакинско поражение в рамките на три дни след 1:2 от Лестър, а това не се бе случвало от 1958 г. насам. За първи път от сезон 1969/70 пък „дяволите“ получиха 27 гола във вратата си на свой терен в шампионата.