НовиниСветовен футбол

Милан се завърна в Шампионска лига

За първи път от сезон 2013/14 Милан, който е седемкратен първенец на Европа, получи правото да бъде сред най-добрите на континента. „Росонерите“ се класираха за Шампионска лига и дори се пребориха за втората позиция в крайното класиране на Серия А след 2:0 като гости на Аталанта след две дузпи на Франк Кесие. Съставът от Бергамо остана трети, на точка зад Милан.

Интер пък сложи край на сезона по шампионски. „Нерадзурите“, които отдавна си гарантираха първо „скудето“ от 2010 г., сътвориха шоу срещу Удинезе – 5:1. Играчите на Антонио Конте вкараха всички попадения до 71-ата минута след голове на Ашли Йънг, Кристиян Ериксен, Лаутарo Мартинес от дузпа, Иван Перишич и Ромелу Лукаку. Чак след това гостите намалиха чрез Роберто Перейра от дузпа.

Към Интер, Милан и Аталанта се присъедини и Ювентус. Кристиано Роналдо и компания хванаха последния влак за Шампионска лига след 4:1 на терена на Болоня, за който националът Валентин Антов се появи в игра в 57-ата минута, когато обаче реално всичко беше решено, защото „бианконерите“ бяха вкарали всичките си голове. На два пъти се разписа Алваро Мората, а по веднъж Федерико Киеза и Адриен Рабио. Кристиано Роналдо получи почивка предвид наближаващото европейско първенство, на което Португалия ще защитава трофея си от 2016 г. Въпреки това Роналдо стана голмайстор за сезона в Италия с 29 попадения, с 5 повече от Ромелу Лукаку.

На пета позиция, само на точка от топ 4, завърши Наполи след домакинско 1:1 с Верона. В Европа ще играят също столичните Лацио и Рома.

В Серия „Б“ изпаднаха Парма, Кротоне и Беневенто, а на тяхно място в новата кампания ще се подвизават Емполи, Салернитана и някой измежду Венеция и Читадела.