Моторни спортове

Ботас най-бърз в Портимао

Валтери Ботас заслужи 17-и полпозишън в кариерата си и ще стартира от първа позиция в неделното Гран при на Португалия, трети кръг от календара във Формула 1.

На трасето в Портимао 31-годишният финландец беше по-бърз от съотборника си в Мерцедес Люис Хамилтън с едва 0.007 секунди. Трети в квалификацията се нареди Макс Верстапен с Ред Бул, въпреки че именно той завъртя най-бързата обиколка, която обаче не бе зачетена, тъй като напусна пистата при четвъртия завой. Топ 6 на стартовата решетка се допълва от Серхио Перес (Ред Бул), Карлос Сайнц (Ферари) и Естебан Окон (Рено).

Гран при на Португалия се завърна в програмата на Формула 1 през миналия сезон след 23-годишно прекъсване. През 2020 г. победата отиде на сметката на Люис Хамилтън. Седемкратният световен шампион ще трябва да изчака още поне седмица за своя полпозишън №100 в кариерата си и да се опита да спечели квалификацията на Гран при на Испания.