НовиниСветовен футбол

Първи пропуснат мачбол за Байерн

Отборът на Байерн (Мюнхен) загуби с 1:2 гостуването си на Майнц 05 в мач от 31-ия кръг от германската Бундеслига. По този начин баварците не успяха да си осигурят предсрочно титлата в шампионата, тъй като играчите на Ханзи Флик се нуждаеха от 3 точки в този двубой, за да бъдат недостижими на върха пред втория Лайпциг три кръга преди края на първенството. Ако утре тимът на Юлиан Нагелсман загуби своя двубой срещу Щутгарт, Байерн все пак ще ликува с титлата.

Победата за Майнц обаче беше заслужена, защото домакините надиграха тотално своя съперник и освен двете попадения в срещата, нацелиха и два пъти гредата на вратата на Мануел Нойер.

Срещата започна шокиращо за Байерн, защото баварците се озоваха в ролята на догонващи още в 3-та минута. Тогава Йонатан Буркарт шутира от дистанция, Нойер не се намеси добре и топката влезе в неговата врата. След това Майц нацели на два пъти гредата в 10-та и в 18-та минута, а в 37-та домакините вече водеха с 2:0, когато Куйасон засече с глава центриране от пряк свободен удар и не остави шансове за Нойер. При този резултат дойде и почивката.

През второто полувреме Байерн вдигна оборотите и потърси промяна в резултата, но баварците видимо се затрудняваха да измислят нещо по-интересно пред противниковата врата. Играчите на Ханзи Флик бяха изправени пред угрозата да не успеят да се разпишат в официален мач за първи път от 9 февруари 2020 г. насам след 67 поредни срещи с поне един гол, но в добавеното време на двубоя грешка в отбраната на Майнц позволи на Роберт Левандовски да вкара почетно попадение.

Това беше 36-ти гол за поляка от началото на сезона и така той е само на 4 гола от рекорда на Герд Мюлер за най-много попадения в рамките на една кампания в Бундеслигата. Легендарният германец все още държи върховото постижение с 40 гола през сезон 1971/72, но Левандовски има още три кръга, за да го подобри.

Успехът на Майнц пък беше изключително важен в битката на тима за оцеляване, защото с трите спечелени точки отборът изпревари Аугсбург и се настани на 12-та позиция в класирането вече на 5 точки над зоната на изпадащите.